„Via Clarita položila základy profesionálnímu filantropickému poradenství a neustávající filantropické osvětě a inspiraci, díky čemuž vzrostl objem prostředků aktivně investovaných do filantropických projektů v ČR,“ říká v rozhovoru Libor Malý, filantrop, investor a iniciátor vzniku Via Clarita a její spoluzakladatel. Malý se před založením nadačního fondu věnoval dobročinnosti dlouhodobě, neměl však v Česku žádnou organizaci typu Rockefeller Philanthropy Advisors, na kterou by se mohl obrátit se záměrem vlastní filantropické aktivity zefektivnit. Nadační fond Via Clarita založil společně s Jiřím Bártou, který se rozvoji filantropie v Česku věnuje od počátku devadesátých let. Via Clarita za dobu svého fungování pomohla nejen Liborovi Malému, ale také dalším jednotlivcům, rodinám, firmám i nadacím.
Vlčkovi, Wałachovi a další výrazná jména české filantropie
Mezi nejvýraznější filantropy a filantropky, kteří filantropické poradenství využili, patří Katarína a Ondřej Vlčkovi a Adam, Mariusz a Valdemar Wałachovi, kteří v posledních letech založili vlastní nadace a vložili do nich rekordní hodnotu majetku. V obou případech celková částka přesáhla miliardu korun. Via Clarita poskytla za 7 let své existence poradenství pro více než 55 nově založených nebo revidovaných dobročinných organizací. Jedním z nejnovějších příkladů spolupráce je například Nadační fond Dobrobot, u jehož vzniku byl Martin Hájek, zakladatel firmy Livesport a David Procházka, který stojí za portálem Donio.cz.
Filantropie vyžaduje specifický přístup a strategii
Via Clarita se však nepodílí jen na vzniku nových nadací a dobročinných organizací. Nejčastěji s ní dárci spolupracují na tvorbě filantropické strategie. V rámci diskuze o strategii si filantropky a filantropové upřesní, čeho chtějí v rámci dobročinných aktivit dosáhnout, jakou formu nebo nástroje zvolit a především ve kterých oblastech může mít jejich filantropie největší pozitivní dopad. Učinit strategická rozhodnutí Via Clarita pomohla například filantropce Evě Lustigové, která pečuje o odkaz svého otce a spisovatele Arnošta Lustiga. „Lidé, kteří naše filantropické poradenství využívají, jsou často zkušení a úspěšní byznysmeni a investoři, kteří mají za sebou první zkušenosti ve filantropii. Díky tomu zjišťují, že ne všechny přístupy z byznysu jsou ve filantropii uplatnitelné, a proto se na nás obracejí s prosbou o rady a konzultace. Svým způsobem totiž vstupují do nového světa, ve kterém se úspěch utváří a měří jinak. Pokud se pustí do velkých systémových změn, výsledky se můžou dostavit až v horizontu pěti a více let. Mnohdy je jejich dobročinnost také spojená s osobním zážitkem, příběhem nebo silným tématem z jejich okolí,“ říká Dagmar Goldmanová, ředitelka Via Clarita.
Služby doplňují různorodé osvětové aktivity
Mezi další služby, které Via Clarita filantropkám a filantropům poskytuje, patří rešerše a analýzy (příkladem je průzkum pro Nadaci České spořitelny), pomoc s operativou dobročinných projektů nebo organizací různých typů setkání a workshopů zaměřených na strategickou filantropii. Nabízí také možnost založení dárcovského fondu, který je ve světě stále využívanějším filantropickým nástrojem. Via Clarita využívá bohatou síť expertů např. z oblasti nadačního práva, daní nebo evaluací a impaktu. Na novém webu, který připravilo designerské studio Pospolu, najdou zájemci také novinky a zajímavosti ze světa filantropie, publikace a české překlady příruček od Rockefeller Philanthropy Advisors.