Filantropická knihovna
Publikace


Filantropie založená na důvěře
Ve spolupráci s organizací Trust-based Philanthropy Project jsme pro vás vybrali a přeložili tři základní materiály, které představují principy, přístupy a hodnoty filantropie založené na důvěře.
Díky nim se dozvíte:
- Co znamená filantropie založená na důvěře a které hodnoty se v ní propojují
- Jak principy a přístupy zařadit do vlastní strategie darování
- 5 základních mýtů, které jsou s důvěrou ve filantropii často spojovány
Materiály si můžete stáhnout také samostatně:
Čtyři rozměry filantropie založené na důvěře
Šest grantových postupuů filantropie založené na důvěře
Pět mýtů o tradiční filantropii
Vydání podpořila Nadace BLÍŽKSOBĚ.
Překlad: Ondřej Lipár
Grafické zpracování: Eva Chmelová


Jak mohou dárci spolupracovat
Filantropický sektor se neustále rozšiřuje a vyvíjí. Pokud chtějí dárci dosahovat dlouhodobých a systémových změn, neobejdou se bez spolupráce s dalšími klíčovými hráči, mezi které můžeme zařadit nejen další filantropy, ale také nadace, soukromý a neziskový sektor nebo stát.
Filantropická příručka, kterou vydali naši partneři z Rockefeller Philanthropy Advisors, představuje a prakticky ukazuje, jak spolupráce dárců může vypadat a jaké výsledky přináší. Jednotlivé kapitoly vám pomohou klást ty správné otázky a najít tu nejvhodnější formu filantropické spolupráce. Jako příklady dobré praxe slouží příběhy z USA a světové filantropie.
Příručku do češtiny přeložil Ondřej Lipár. Graficky zpracovala Eva Chmelová.


Váš filantropický itinerář
Filantropický itinerář slouží jako vstupní průvodce do světa promyšlené a efektivní filantropie. Podle něj se dárci mohou velmi dobře zorientovat, bez ohledu na to, jestli jde o jednotlivce, páry, rodiny nebo skupiny lidí. Příručka nabízí mimo jiné přehled otázek, nad kterými se filantropové často zamýšlejí v okamžiku, kdy vytvářejí svou dárcovskou strategii. Aby jejich první kroky na tomto poli byly ještě o něco snazší, doplnili jsme brožuru o dobré příklady z Česka a Slovenska, které mohou posloužit jako inspirace a vodítko.
Česko-slovenskou adaptaci příručky, kterou původně vytvořili Rockefeller Philanthropy Advisors, připravila Via Clarita a Nadácia Pontis.


Filantropie v časech krize
Filantropie v časech v časech krize od Rockefeller Philanthropy Advisors nabízí různé pohledy, které je vhodné zvážit při přehodnocování filantropických projektů v nových a nejistých podmínkách.
Příručka vás provede jednotlivými kroky a poskytne důležité podněty, které vám pomohou reagovat na aktuální i budoucí krize. Součástí jsou také příklady dobré praxe ze zahraničí.
Magazín Umění darovat speciál


Filantropie a spolupráce (2023)
Bez spolupráce různorodých lidí a organizací řešení společenských problémů najít nelze. Proto jsme se společně s Nadací Via rozhodli tomuto tématu věnovat další speciální číslo Umění darovat. V něm se dočtete, jak spolupráce filantropů, neziskových organizací a veřejné správy může posunout svět k lepšímu.
Mockrát děkujeme hlavnímu partnerovi tohoto vydání Nadaci RSJ. Za podporu děkujeme také Nadaci České spořitelny, Nadačnímu fondu Simony Kijonkové, Nadaci J&T, Nadaci O a Nadaci Benetheo. Za spolupráci na tvorbě děkujeme Simoně Bagarové.
Reportáž z uvedení speciálu si můžete přečíst na našem blogu.
Toto vydání získalo několik ocenění v prestižních PR a marketingových soutěžích:
1. místo v soutěži Fénix content marketing
3. místo v České ceně za PR – LEMUR
TOP RATED v soutěži Zlatý středník


Duševní zdraví a filantropie (2022)
Speciál Umění darovat jsme se v roce 2022 rozhodli věnovat duševnímu zdraví. Tématu, kterému je v posledních letech věnováno mnohem více pozornosti než v minulosti, jak ze strany veřejnosti, médií, tak i filantropů. Věříme, že v textech najdete mnoho důležitých podnětů, které vám pomohou s orientací v této důležité oblasti. A také inspiraci pro podporu zlepšení péče o duševní zdraví u nás.
Toto číslo vznikalo mimo jiné v prvních týdnech a měsících války na Ukrajině. I tomuto tématu jsme proto věnovali pozornost. Tematické texty se věnují uprchlíkům hledajícím bezpečí v České republice nebo etické rovině darování prostředků na nákup zbraní.
Mockrát děkujeme Nadaci RSJ, Nadaci 3WFoundation, Nadačnímu fondu Kladné nuly, společnosti MITON a Nadaci Moudrá cesta za podporu tohoto vydání.


Rok covidový ve filantropii (2021)
Speciál Umění darovat shrnuje události roku 2020 ve světě a společnosti pohledem filantropie. Část textů se věnuje pandemii onemocnění Covid-19. Obsah jsme ale připravovali tak, aby měl obecnou platnost i s větším časovým odstupem. Články, komentáře nebo rozhovory jsou díky tomu stále podnětné a v mnoha ohledech inspirativní.
Děkujeme partnerům tohoto Speciálu: EMUN Partners Family Office, US Embassy, Nadačnímu fondu rodiny Orlických a Václavu Dejčmarovi.