Nejčastější je podpora specifického projektu na jeden rok
Většina nadací a nadačních fondů nabízí kombinaci více přístupů k poskytování podpory. Podporu nefinančního charakteru nabízí 35 % respondentů. Pouze 26 % poskytuje finance na obecné fungování organizací.
Pro rozhodnutí o poskytnutí podpory je důležité osobní setkání
Dárci nejčastěji rozhodují o podpoře na základě přihlášení do otevřené grantové výzvy (50 % respondentů nabízí tento typ grantové výzvy) nebo osobního setkání a diskuze se zájemci o podporu. Necelá polovina respondentů aktivně vyhledává možné příjemce podpory.
Většina respondentů se snaží poznat podpořené do hloubky a přistupovat k nim individuálně
Nejčastěji se nadace a dárci snaží k podpořeným přistupovat individuálně a poznat je do hloubky. Pro 44 % z nich je stále důležité mít vše ošetřeno smlouvou. Necelá polovina respondentů poskytuje i finance na provozní náklady a 44 % podporuje rozvoj interních kapacit. Respondenti mohli popsat svůj vztah s podpořenými více odpověďmi.
Pro případ neočekávaných událostí je připravena finančně reagovat naprostá většina respondentů (87 %). Polovina má vyčleněno v průměru do 10 % rozpočtu, třetina nemá předem stanovenou částku a reaguje na aktuální situaci. Většina respondentů má s podobnými situacemi zkušenosti v souvislosti s covidovou pandemií, tornádem na jižní Moravě nebo válkou na Ukrajině.
Filantropie založená na důvěře
V rámci průzkumu jsme se pokusili zjistit, zda znají české nadace a filantropové pojem Trust-Based Philanthropy a jestli s tímto přístupem praktické zkušenosti.
Důvěra ve filantropii znamená především otevřenost
Pro většinu respondentů je důvěra nedílnou součástí filantropického vztahu mezi dárcem a podpořeným. Filantropové a nadace věří, že podpořené organizace rozumí problémům, kterým se ve své činnosti zabývají a které pomáhají vyřešit. Důvěru respondenti chápou jako otevřenost a transparentnost. Byli by rádi, kdyby s nimi podpoření sdíleli také neúspěchy a byli ochotni dávat zpětnou vazbu. To vystihuje některé hodnoty Trust-Based Philanthropy.
Tak popisuje svůj pohled na důvěru ve filantropii jeden z respondentů ankety. Filantropický směr založený na důvěře (více o přístupu Trust-Based Philantropy) zná necelá polovina respondentů.
Značné zkušenosti s principy Trust-Based Philanthropy má přibližně pětina respondentů
Z odpovědí nadací a filantropů vyplývá, že filantropie založená na důvěře má v rámci českého filantropického sektoru potenciál. Přes 40 % respondentů by se o o tomto přístupu rádo dozvědělo více nebo by se mu chtělo začít věnovat.
Nejen pro ně jsme připravili překlady materiálu od Trust-Based Philanthropic Project. Jednotlivé přístupy najdete v příručce Šest grantových principů filantropie založené na důvěře. Do českého jazyka jsme také převedli Pět mýtů o tradiční filantropii, ve kterých Trust-Based Philanthropy Project popisuje a vysvětluje mylné představy o filantropii založená na důvěře.
Doporučujeme rovněž dva tematické texty, které shrnují nejzajímavější myšlenky a podněty z prosincového setkání: Ve filantropii je klíčová důvěra v lidi a Filantropie založená na důvěře je cestou k efektivnější podpoře a lepším vztahům.