Jak jsme pomohli společnosti Gamin a Radaně Brábníkové s upřesněním směřování firemního nadačního fondu

Radana Brábníková

Výchozí situace

Radana Brábníková pracuje jako marketingová a obchodní ředitelka v ostravské společnosti Gamin. Filantropie je součástí kultury a hodnot, na kterých firma stojí. V minulosti Gamin podporoval několik neziskových organizací, především ty, které se zaměřují na péči o hendikepované. Do podpory se zároveň snažili zapojit další firmy a partnery a brzy zjistili, že se jim k vybraným projektům daří přivést další donory, a tak mohou zvětšit dopad pomoci. 

Radana Brábníková se na nás obrátila během procesu zakládání Nadačního fondu Gamin. Pro něj se ve firmě rozhodli z důvodu legislativních omezení, na které firmy v rámci filantropických aktivit naráží, ale také díky výhodám, které nadační fondy přinášejí – například možnost odečtu darů od základu daně a větší důvěryhodnost při spolupráci s dalšími firmami a jednotlivci se zájmem o dobročinnost.

Během procesu zakládání se Radana a její kolegové zabývali nejen praktickými otázkami, jak co nejlépe připravit zakládací dokumenty, ale také kam má fond směřovat a jak co nejlépe nastavit vztah nadačního fondu a firmy. 

Jak jsme postupovali

Naše spolupráce s firmou Gamin a Radanou Brábníkovou zahrnovala následující body:

  • Pomohli jsme definovat účel nadačního fondu, klíčové cíle a specifické oblasti, na které se nadační fond ve své činnosti chce zaměřit.
  • Představili jsme možnosti fungování správní i dozorčí rady a doporučili, jak postupovat při výběru členů správní rady a dalších dozorčích orgánů.
  • Pomohli jsme s přípravou zakládací listiny, preambule a statutu. Zprostředkovali jsme právního experta na nadační právo, který poskytl konzultaci k navrženým zakládacím dokumentům. 
  • Poskytli jsme konzultace k praktickému rozjezdu provozu nadačního fondu: jak nastavit grantovací (není grantový?) proces, doporučili jsme vhodné postupy pro zapojení dalších dárců, prodiskutovali jsme potřebnou kapacitu pro koordinaci celoročních aktivit fondu.

Výsledky spolupráce

Díky otázkám, které nám Via Clarita během spolupráce kladla, jsme se začali dívat na darování financí jinak, zaměřili jsme se na hledání a formulování klíčových hodnot, které pro nás v rámci naší filantropické mise mají zásadní význam. Tato spolupráce nám otevřela oči a pomohla nám definovat a hlouběji porozumět dopadu, který chceme našimi aktivitami dosáhnout,“ zhodnotila spolupráci Radana Brábníková.

Nově vzniklý Nadační fond Gamin začal fungovat v podstatě okamžitě, protože navázal na dlouholeté firemní filantropické aktivity. Kromě podpory dlouhodobě udržitelných projektů se ale v roce 2024 Gamin prostřednictvím nadačního fondu věnuje také novým iniciativám. „Jednou z nich byla organizace dobročinné dražby na podporu jiného nadačního fondu. Dále pracujeme na projektu fundraisingu absolventů pro univerzitu, což je úkol, který si klade za cíl nejen získat finanční prostředky, ale také vytvořit pevný a smysluplný vztah mezi absolventy a univerzitou. Snažíme se také propojovat jednotlivce a organizace – kontakty jsou někdy cennější než finance. Tyto aktivity jsou součástí našeho širšího záměru podporovat a rozvíjet lokální komunitu filantropů,“ popisuje plány Radana Brábníková.

Více o Radaně Brábníkové a filantropických aktivitách společnosti Gamin:

Foto: Archiv Radany Brábníkové a firmy Gamin

Plánujete založení nebo revizi dobročinné organizace?

Další úspěšně realizované projekty

Foto: Jiří Kvita

Jak jsme pomohli Evě Lustigové se založením Nadačního fondu Arnošta Lustiga

Radana Brábníková

Jak jsme pomohli společnosti Gamin a Radaně Brábníkové s upřesněním směřování firemního nadačního fondu

Tereza Robinson

Jak jsme pomohli Tereze Robinson s výběrem vhodné formy veřejně prospěšné organizace