Kulturní památky potřebují své mecenáše

Foto: Sýpka Lemberk
Foto: Sýpka Lemberk

Mecenášství je velmi osobní záležitost. Filantropové a filantropky podporují to, na čem jim opravdu záleží – hodnoty, které chtějí ve společnosti zachovat a dobře předat dalším generacím. Během setkání na Sýpce Lemberk, která je příkladem úspěšného filantropického projektu, představili své přístupy, motivace a zkušenosti se záchranou nebo podporou kulturních památek tito filantropové a filantropky: Zdeněk Rossmann (lékař a regionální podporovatel kultury a památek), Andrea Kroupová (ředitelka Nadace Preciosa), Soňa Krejník (zakladatelka a členka správní rady Nadace Benetheo) a Andrea Hoffman Nečasová (zakladatelka a galeristka Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou). 

Možnosti budoucího fungování sýpky a varianty jejího využití, které mohou spolufinancovat její záchranu a rozvoj představila Tereza Vodičková ze společnosti Happy Materials, která studii zpracovala v rámci své bakalářské práce na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sýpka Lemberk je barokní sýpka nedaleko Jablonného v Podještedí na Liberecku. O její záchranu a obnovu se zasloužili Lucie Havlová a Tomáš Hendrych ze společnosti Happy Materials. Jejich vizí je nejen samotná obnova, která zachovává architektonickou památku, ale také její zapojení do nového života, kdy se ze sýpky na obilí stává nové centrum vzdělávání, umění a kultury.

Bližší představení vystupujících a programu setkání najdete na webu Sýpky Lemberk.

Hlavní výstupy a myšlenky shrnuje následující video:

Další příspěvky

Via_Clarita_Filantropie_a_vytvarne_umeni_102023_web-130
16. 11. 2023

Hledejme dobré umění a podporujme vzdělávání

Via_Clarita_Filantropie_a_vytvarne_umeni_102023_web_first-34
14. 11. 2023

Filantropie pomáhá výtvarnému umění naplňovat jeho společenskou roli

Zdroj: České srdce
4. 11. 2023

České srdce – příběh jedné z prvních dobročinných organizací u nás

Filantropický newsletter:

E-mail *
Jméno *
Příjmení *
Organizace/firma
Souhlas se zpracováním uvedených údajů a s využitím mého elektronického kontaktu poskytuji dobrovolně a na dobu neurčitou. Svůj souhlas mohu kdykoliv odvolat odhlášením se z odběru e-mailů.