Jak darovat v nejistých časech

tipy_pro_filantropy-e1584787087230

Všichni se v těchto dnech snažíme vyrovnat se se situací, o které se nám ještě před pár měsíci ani nesnilo – země je uzavřena v karanténě, lidé jsou omezeni ve svém pohybu, seniorům není vůbec doporučeno vycházet ven, různé firmy i velké továrny jsou nuceny rušit či omezit provoz.

V tuto chvíli můžeme všichni pomoci zpomalit šíření viru, aby nedošlo k rychlému nárůstu nakažených a mohla být zajištěna potřebná zdravotní péče jak lidem, u nichž má nemoc vážný průběh, tak těm, kteří potřebují neodkladně ošetřit kvůli jiným zdravotním problémům. Zároveň se můžeme zamyslet nad tím, jak podpořit osamocené seniory, sousedskou výpomoc nebo organizace i konkrétní aktivní lidi, kteří neváhali a hned začali s pomocí.

Možná jste se do pomoci už zapojili, možná právě teď přemýšlíte, co můžete jako filantrop nebo filantropka podpořit, a jak pomoci ostatním. Máme pro vás několik tipů z nejrůznějších oblastí.

TIPY PRO ZODPOVĚDNÉ ZAMĚSTNAVATELE A FIREMNÍ FILANTROPY

→ Pokud je to možné, umožněte svým zaměstnancům pracovat z domova.

→ Vybavte své pracoviště ochrannými prostředky a u zaměstnanců podporujte důkladné mytí rukou a další preventivní opatření. Přehledné doporučení a užitečné odkazy ke koronaviru pro zaměstnavatele najdete například na webu organizace LOONO.

→ Podpořte sousedskou výpomoc v místě, kde podnikáte – pomoci můžete dobrými nápady, finančně, nebo tím, že umožníte svým zaměstnancům pomáhat ve své komunitě i během pracovní doby. Možná máte ve své firmě odborníky, jejichž know-how je právě teď akutně potřeba někde jinde…

→ Zamyslete se nad dalšími možnostmi, jak ulehčit lidem život v karanténě a jestli máte možnost například nabídnout zdarma své know-how, výrobky či služby. Pokuste se motivovat i své zaměstnance a společně najít možnosti, jak pomoci.

JAK SE ČESKÉ FIRMY A PODNIKATELÉ SNAŽÍ POMÁHAT

Zaměstnanci společnosti Livesport se rozhodli podpořit záchranáře, pracovníky nemocnic a další lidi, kteří bojují s koronavirem v první linii. Zorganizovali pro ně sbírku, kterou firma Livesport zdesetinásobí. Kromě toho firma dodává dezinfekci pražským a středočeským záchranářům, do nemocnice ve Slaném a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zásoby čokolád, džusů a energetických sušenek zase posílá infekčnímu oddělení Na Bulovce, operátorům tísňových linek a posádkám odběrových sanitek.

Firma HOBRA Školník z Broumova zase přechodně poskytla respirátory FFP3 broumovské nemocnici a nabízí rozvoz jídla ze svých provozů. Aktuální informace najdete na FB profilu podnikatele a filantropa Jana Školníka.

Společnost GREYCORTEX nabídla bezplatnou pomoc v zajištění kybernetické bezpečnosti českým nemocnicím, a mimo jiné pomáhají po kyberútoku nastavit lepší bezpečnost pro Fakultní nemocnici Brno. Více informací najdete zde

Společnost LMC zase spustila web Dobro.cz s nabídkami dobrovolníků i žádostmi o pomoc.

Právní poradnu zdarma v souvislosti s epidemií koronaviru spustila mezinárodní právní firma Frank Bold.

Cestovní agentura Invia se domluvila s Magistrátem hlavního města Prahy na poskytnutí 200 zaměstnanců call centra na novou krizovou linku pro seniory. Více info najdete tady.

Společnost Generali Investments CEE darovala 1,5 milionu Kč Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové na založení Fondu podpory seniorů, který zajistí terénní sociální služby určené zejména pro seniory.

CO MŮŽETE UDĚLAT JAKO FILANTROP/KA?

Podpořte finančním darem nebo jako dobrovolník lokální iniciativy a organizace, které pomáhají těm nejzranitelnějším – seniorům a nabízí jim pomoc s překonáním současné náročné doby.

Může se jednat o zajištění nákupů, dovážek jídla, venčení psa nebo možnost popovídat si na bezplatné lince pro seniory. Neváhejte sami aktivně oslovit lokální organizace s dotazem, co potřebují a jak byste jim mohli pomoci právě vy (doporučujeme ale postupovat s rozmyslem a ubezpečit se, že vaše pomoc bude efektivní).

Finančně podpořit můžete i větší, ověřené neziskové organizace, které se do pomoci seniorům či do organizování dobrovolníků v době korona-krize již aktivně zapojily.

Například Život 90, Nadace Krása pomoci, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Domov Sue Ryder, Elpida, LOONO, ADRA, Český červený kříž aj. Přehledné informace s odkazy na různé neziskové organizace, které nyní pomáhají, najdete např. přehledu, který zpracovala Nadace OSF. Doporučujeme organizace přímo kontaktovat s dotazem, jakou pomoc by momentálně nejvíce uvítaly.

Tipy na finanční pomoc on-line najdete také na Darujme.cz. Kromě toho, že můžete organizacím zaslat finanční dar, zajímavou možností podpory je také dárcovská výzva.

Pokud jste sami v roli zakladatele neziskové organizace (nadačního fondu, nadace, spolku aj.) zvažte, jak Vaše organizace může na současnou krizi reagovat.

Jako nadace či nadační fond například můžete vyhlásit mimořádné grantové řízení, které podpoří seniory, dobrovolníky či zdravotníky a hasiče, můžete spustit mimořádné programy, které nabídnou psychosociální pomoc nebo pomohou rozvíjet sousedskou výpomoc atd. Nezapomeňte si ale dobře rozmyslet, jaká finanční a personální kapacita organizace je pro takové mimořádné aktivity potřeba.

Podpořte dobré nápady a projekty sousedské výpomoci.

Má někdo ve vašem okolí nebo v networku na sociálních sítích skvělý nápad, který by mohl pomoci ostatním? Snaží se někdo ve vaší obci koordinovat pomoc nebo vyvíjí zajímavou aplikaci? Podpořte je finančně nebo se sami nabídněte jako dobrovolník.

Pokud patříte mezi IT odborníky, vývojáře či designéry, můžete se zapojit například do platformy Česko.Digital, která pomohla Ministerstvu zdravotnictví ČR s webem pro veřejnost, spustili web na sdílení nabídky a poptávky po rouškách: https://www.damerousky.cz/ a stále pracují na dalších projektech.

Milion chvilek pro demokracii rozjel novou Mapu pomoci, která propojuje poptávku s nabídkou.

Podpořte lékařskou infrastrukturu a boj s koronavirem v Česku i v zahraničí.

Zajímá vás, jak se nemocnicím v Česku daří bojovat s koronavirem, a jestli nepotřebují nějakou podporu, kterou je ve Vašich silách zajistit? Kontaktujte vedení nemocnic a zjistěte, co potřebují a jak byste jim mohli pomoci.
V místech, kde je epidemie tak silná jako v Itálii, Španělsku nebo Íránu, je hlavní prioritou vyhnout se přetížení nemocnic. V dalších zemích, kde je zdravotní péče na špatné úrovni, je důležité zamezit začátku šíření epidemie. Pokud vás zajímá pomoc na globálnější úrovni, kontaktujte například Lékaře bez hranic.

Pro všechny, kteří uvažují o podpoře globálního boje s koronavirem, doporučujeme přečíst si tipy pro filantropy od Center of Disaster Philanthropy.

Kultura žije dál i v době šíření koronaviru

Kvůli koronaviru se zavřela divadla, galerie a zrušilo se mnoho kulturních akcí. O tom, jak se divadelní soubory a kulturní instituce snaží dostat ke svým divákům on-line a jak je můžete podpořit, se můžete dočíst tady. Podpořit různé kulturní projekty finančně můžete také na Donio.cz.

Doporučení od našeho spoluzakladatele Libora Malého: pravidelně se každý den věnovat meditacím pro pomoc Česku, Evropě i celé planetě.

Pokud jako filantrop/ka pomáháte různým organizacím a projektům dlouhodobě, možná budete v této nejisté době zvažovat, kam se má vaše filantropie a podpora dále ubírat.

V rámci takových úvah doporučujeme přečíst si průvodce kolegů z Rockefeller Philanthropy Advisors „Giving in challenging times“, který si můžete stáhnout tady.

Tomutu tématu se zároveň budeme věnovat příště a přineseme rady těm, kteří přemýšlí, jak v době krize i po ní pokračovat ve svém darování. Nyní se těžko odhaduje, jak dlouho bude krize trvat a co všechno se změní ve společnosti, na trzích, v byznysu a v dalších oblastech. Podpora mnoha témat bude každopádně zásadní i v době, kdy akutní fáze pomine.

POTŘEBUJETE PORADIT, JAK CO NEJLÉPE POMÁHAT V TĚCHTO DNECH? JAK SE ZAMĚŘIT NA EFEKTIVNÍ POMOC NEBO POMOC V OBLASTI, KTEROU MÁTE RÁDI?

PŘEMÝŠLÍTE, CO SOUČASNÁ SITUACE ZNAMENÁ PRO VAŠI NADACI NEBO DALŠÍ ORGANIZACE, KTERÉ PODPORUJETE?

Můžeme spolu probrat, jak se co nejlépe přizpůsobit této situaci. Jsme připraveni poskytnout Vám naši podporu a know-how.

Online konzultaci týkající se aktuální situace a možností Vašeho zapojení během krize s koronavirem Vám rádi poskytneme bezplatně.

Další příspěvky

DSC_7088
17. 6. 2024

Nebojte se filantropii zkusit a ke spolupráci přizvěte další dárce, zaznělo během setkání v Ostravě

ashoka_via_alma_zmena_2048px_janhromadko-1162
3. 6. 2024

Jak darovat promyšleně a dosahovat maximálního možného dopadu

Martin Vohánka, filantrop, zakladatel a CEO společnosti Eurowag, spoluzakladatel Nadace BLÍŽKSOBĚ, jeden z iniciátorů Druhé ekonomické transformace. Foto: Tomáš Princ
16. 5. 2024

Vsázíme na konkrétní lidi, jejich odbornost a víceletou podporu, říká v rozhovoru filantrop Martin Vohánka

Filantropický newsletter:

E-mail *
Jméno *
Příjmení *
Organizace/firma
Souhlas se zpracováním uvedených údajů a s využitím mého elektronického kontaktu poskytuji dobrovolně a na dobu neurčitou. Svůj souhlas mohu kdykoliv odvolat odhlášením se z odběru e-mailů.