Co přineslo prvních 12 měsíců nové éry Nadace Experientia

tiskovka-uochb-hires-039-2048x1365

Již 15 excelentních mladých chemiků mohlo díky nadačním stipendiím vycestovat na roční stáž na špičková zahraniční vědecká pracoviště. Kromě toho Experientia udělila už dva start-up granty – ty jsou určené mladým vědkyním a vědcům k založení vlastní výzkumné skupiny v ČR.

Od roku 2020 Nadace nově podporuje prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro výjimečné české vědkyně a vědce v oboru organické chemie. A v plánu je i podpora mladších chemických talentů. V roce 2021 Nadace odstartuje nový program na zatraktivnění výuky chemie na středních školách.

Nadace v roce 2020 zareagovala i na aktuální situaci kolem epidemie covid-19. Mimořádným darem ve výši 1 milionu korun podpořila dvě česká pracoviště, která začala již v březnu obětavě vyvíjet nové metody pro testování na SARS-CoV-2 (Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci) a řešit související mezioborové otázky (Think Tank IDEA při CERGE-EI v rámci výzkumné agendy ‘IDEA anti Covid-19‘). Nadace také prodloužila stáž stipendistům z roku 2019, kteří v USA kvůli epidemii nemohli několik měsíců plnohodnotně pracovat v laboratoři.

Co všechno obnáší proměna a nové nastavení filantropické organizace

Vědkyně Hana Dvořáková měla díky své dlouholeté spolupráci s profesorem Antonínem Holým podíl na licenčních poplatcích za antivirové látky vyvinuté na ÚOCHB AV ČR. Dnes lze díky nim účinně léčit AIDS a hepatitidu B.

Finanční prostředky plynoucí z licenčních poplatků vrací manželé Dvořákovi zpátky do oboru, odkud peníze vzešly, více než osm let. Nadaci Experientia společně založili již v roce 2013 a po několika letech se rozhodli zajistit udržitelnost jejího fungování do budoucna. Částka 200 milionů Kč by podle nich měla zajistit fungování nadace na příštích 20 let. S chystaným významným navýšením financí zároveň pocítili nutnost provést změny také uvnitř samotné nadace. Určit novou strategii a reorganizovat Nadaci Experientia pomohl Nadační fond Via Clarita.

„S Hankou a Dalimilem Dvořákovými jsme se dlouho bavili o tom, co přesně chtějí díky své filantropii podpořit a jak toho chtějí dosáhnout,“ vysvětluje Dáša Goldmannová, ředitelka Via Clarita. „Už za sebou v té době měli nejrůznější zkušenosti z podpory různých společenských témat. Došli jsme společně k tomu, že jim jde o celou cestu ‚talent managementu‘ mladých chemiků, tedy podporu nadějných vědců už od středoškolského studia až po první kroky v jejich samostatné vědecké kariéře v podobě start-up grantů.“

Nadaci čekalo zásadní navýšení objemu finančních prostředků, bylo proto nutné vybudovat pro ni funkční strukturu a postarat se o ochranu vložených peněz do budoucna. Takto velký krok si vyžádal zásadní změny v řízení organizace do budoucna a ukázalo se jako potřebné založit novou nadaci, která umožnila nově nastavit její strukturu a procesy tak, aby investice manželů Dvořákových do vědy byla bezpečně ochráněna. Nově založená a pečlivě nastavená nadace se pak spojila s nadací původní a hladce navázala na započaté projekty.

Stejně tak bylo nezbytné pečlivě zvážit nastavení vnitřního fungování nadace a posílit správní i dozorčí radu o další odborníky nejen ze světa vědy, ale i financí a managementu. Vznikl také investiční výbor, který se detailně věnuje investiční strategii nadace.

Rozhovor s Hanou a Dalimilem Dvořákovými

Když se ohlédnete zpětně na to, jak se vám loni podařilo proměnit Nadaci Experientia, co vám dělá největší radost?

Vidíme, že se podařilo oddělit činnost nadace od nás dvou – nadační orgány jsou autonomní, mají už svoje názory a rozhodují se nezávisle na nás. Vše dobře funguje, a to je pro nás velká změna, ze které máme opravdu velkou radost.

Co se ještě povedlo za první rok fungování nové nadace?

Už za první rok fungování nové nadace se ukázalo, že se Experientia může stát významným hráčem v oboru medicinální chemie a že její práce může mít na obor velký dopad. Zahájili jsme jednání s nejvýznamnějšími českými výzkumnými pracovišti a dalšími partnery v oboru (například s Českou společností chemickou, s pořadateli Chemické olympiády či s i&i Prague). I díky spolupráci s nimi se nám daří rozšiřovat naši podporu, zejména se těšíme na nový program na zatraktivnění výuky středoškolské chemie.

Rok 2020 také s epidemií koronaviru zřetelně ukázal sílu soukromých nadací. Tým Experientia dokázal v rekordně krátkém čase rozhodnut o tom, že chce věnovat finanční prostředky vědcům na boj s koronavirem, vybrat, kde budou nejvíce potřeba, vytvořit darovací smlouvy a prostředky na pracoviště okamžitě odeslat. A byla to právě epidemie koronaviru, která společnosti v plné síle ukázala, jak důležitou roli hraje v současném světě věda a jak prozřetelné je výzkum podporovat.

Co by měla Nadace Experientia podle vašich představ v Česku změnit v příštích 20 letech?

Chceme, aby nadace změnila českou chemii, zvýšila úroveň české vědy i její konkurenceschopnost. Aby tu vznikla komunita špičkových vědců – a když nezůstaneme při zemi, tak třeba pomůžeme i k získání Nobelovy ceny.

Co vás při práci na proměně organizace nejvíc překvapilo?

Zaskočilo nás, jak je profesionalizace organizace komplikovaná. Mysleli jsme, že stačí změnit správní a dozorčí radu, ale to zdaleka nestačilo. Teď vidíme, že proměna je opravdu dlouhodobá práce. Fúze předchozí a nové nadace byla nakonec dost náročná. Aby správní rada mohla odpovědně řešit práci s financemi, s investicemi a výnosy z nadačního jmění, museli jsme nastavit práci investičního výboru. Mám ale velkou radost, že se nám podařilo skvěle obsadit nadační tým, podařilo se nám získat nejlepší lidi z nejlepších!

Pokud byste potkali filantropa, který plánuje přenastavení organizace, kterou založil, nebo revizi svých filantropických aktivit, co byste mu poradili?

  • Je to vždy složitější, než se na začátku zdá a zabere to hodně času.
  • Rozmyslete se, co opravdu chcete změnou organizace dosáhnout, co je tím hlavním účelem.
  • Nepodceňujte finanční stránku věci.
  • Ne všechno jde přesně naplánovat, některé věci vykrystalizují časem a občas se nevyhnete improvizaci.
  • Hlavní je najít kvalitní lidi do týmu a obklopit se lidmi, kterým opravdu důvěřujete.

Jak k proměně nadace přispěla Via Clarita?

Via Clarita nám pomohla ujasnit si, proč všechno vlastně děláme, a nastartovat hlavní procesy fúze. Věděli, jak projít celým procesem vzniku nové nadace a co je kdy potřeba udělat. Moc nám pomohli i s personálními otázkami, s komunikací a s přípravami na slavnostní opening.

Další příspěvky

DSC_7088
17. 6. 2024

Nebojte se filantropii zkusit a ke spolupráci přizvěte další dárce, zaznělo během setkání v Ostravě

ashoka_via_alma_zmena_2048px_janhromadko-1162
3. 6. 2024

Jak darovat promyšleně a dosahovat maximálního možného dopadu

Martin Vohánka, filantrop, zakladatel a CEO společnosti Eurowag, spoluzakladatel Nadace BLÍŽKSOBĚ, jeden z iniciátorů Druhé ekonomické transformace. Foto: Tomáš Princ
16. 5. 2024

Vsázíme na konkrétní lidi, jejich odbornost a víceletou podporu, říká v rozhovoru filantrop Martin Vohánka

Filantropický newsletter:

E-mail *
Jméno *
Příjmení *
Organizace/firma
Souhlas se zpracováním uvedených údajů a s využitím mého elektronického kontaktu poskytuji dobrovolně a na dobu neurčitou. Svůj souhlas mohu kdykoliv odvolat odhlášením se z odběru e-mailů.