Dělat dobrou filantropii není jednoduché
Další inspirativní příklady spolupráce filantropického sektoru, státu a neziskových organizací představili diskutující během hlavní části programu. Nejprve se věnovali systémovým změnám a v panelu vystoupili Barbora Křižanová z Nadace J&T, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, ředitelka Nadace RSJ Lenka Eckertová, místopředseda správní rady Nadace České spořitelny Karel Valo, ředitelka Nadace OSF Martina Břeňová a filantrop a spoluzakladatel Nadačního fondu Kladné nuly Petr Košťál.
Barbora Křižanová popsala svou zkušenost s transformací institucionální péče dětí do tří let. „Nejtěžší je změna myšlení lidí a na to navazující práce s novými poznatky z daného oboru. Kdyby nezafungovala spolupráce státu a neziskového sektoru, byl by posun mnohem těžší,“ uvedla Křižanová. „Důležité bylo v celém procesu neztratit trpělivost a odvahu. A také najít ten správný jazyk a pracovat nejen s vědeckými argumenty, ale i těmi ekonomickými,“ doplnila ji Klára Šimáčková Laurenčíková, která se na transformaci podílela. Zmínila také důležitou roli soukromého a byznysového sektoru, který podle ní dokáže stát doplnit tam, kde není dostatečně akceschopný. „Díky větší svobodě se zacházením s financemi dokáže soukromý sektor efektivně přispěchat na pomoc během krizových situací,“ zmínila Šimáčková Laurenčíková.
Soukromý sektor však není efektivní jen v případě rychlé pomoci. Toho jsou si vědomi v Nadaci RSJ, která se zaměřuje na dlouhodobou podporu a spolupráci s klíčovými aktéry. Jedním z nadací podpořených témat je také reforma a změna přípravy učitelů. Ta je ale podle ředitelky nadace Lenky Eckertové součástí komplexního balíčku, do kterého Nadace RSJ přidává ještě duševní zdraví a nadané děti. Klíčoví jsou lidé a podle nich si nadace vybírá projekty, které podpoří: „Zajímá nás, kdo je lídrem, jaký je tým a jeho záměr, zda je realistický a jestli zapadá do naší strategie.“
„Dělat dobrou filantropii není jednoduché a někdy to může bolet,“ zmínil Karel Valo z Nadace ČS. Lidem, kteří mají zkušenosti z byznysu doporučuje držet se několika principů. Mezi ně patří téma koncentrace rizika, tedy nenasměrovat veškerou podporu na jedno místo, ale rozdělit ji na menší části a do více projektů. Filantropům rovněž doporučuje mít na paměti také zákon klesajícího mezního účinku, kdy menší dary menším organizacím mohou přinést poměrně velký užitek v porovnání s velkými penězi vloženými do velkých projektů.
Martina Břeňová mluvila o své zkušenosti s reformou paliativní péče. Filantropům doporučila, aby si pokládali vhodné otázky. Například zda je vhodné zakládat novou filantropickou organizaci nebo podpořit některou ze zavedených a dobře fungujících nadací nebo nadačních fondů. „Pomoc nemusí být vždy ve formě peněz, ale může být poskytnuta formou expertízy, které státu nebo neziskovým organizacím chybí,“ doplnila Břeňová. A funguje to podle ní i naopak, filantropové by neměli hledat řešení sami, ale obracet se na odborníky, kteří mají v daném tématu mnohem větší přehled.
Petr Košťál uvedl, že v rámci Nadačního fondu Kladné nuly hledají projekty, které je možné podpořit systémově a strategicky, protože v takových případech je efekt největší. „Důležité je také zamyslet se nad potřebností v rámci společnosti. Můžou být i témata, která nejsou tak vidět, anebo je to podpora fungování organizací a jejich provozu spíš financování konkrétních projektů,“ doplnil Petr Košťál.