Prvním hostem večera byl sociolog Daniel Prokop, který stojí v čele agentury PAQ Research. Ve své prezentaci představil zjištění výzkumu Život během pandemie zaměřující se na dopady pandemie na českou společnost. Poukázal na to, že onemocnění Covid-19 zasahuje nejen do oblasti zdraví, ale také působí velké sociální problémy.
Data, která má PAQ Research k dispozici, ukazují například to, že až 20 % lidí se na jaře 2020 propadlo do příjmové chudoby a až 3 měsíce ztratili žáci 5. tříd na efektivitě v oblastech matematické a čtenářské gramotnosti. Problémem bylo také vysoké procento odkladů preventivní péče a zvýšený výskyt duševních onemocnění, a to nejen u dospělých a seniorů, ale také u dětí, které vlivem izolace přišly o sociální kontakty.
Problémy jsou však zároveň příležitostí pro filantropii. Daniel Prokop doporučil zaměřit se především na vzdělávání, sociální problémy, duševní a veřejné zdraví a také věnovat pozornost klimatické změně a jejím dopadům. Řešení těchto problémů je možné hledat v podpoře inovací nebo cílené pomocí malým skupinám, mezi které patří například děti ze sociálně vyloučených oblastí se špatnou dostupností kvalitního vzdělání. Na úplný závěr prezentace Prokop zdůraznil, jak důležité je využívání dat a vyzval k tomu také filantropy. Pokud usilují byť o malou lokální změnu, měli by stavět na expertních doporučeních a výzkumech, které se na danou oblast sledují. Ušetří to nejen velké množství času a financí, ale především bude pomoc opravdu smysluplný.