Kulturní památky potřebují své mecenáše

Foto: Sýpka Lemberk
Foto: Sýpka Lemberk

Mecenášství je velmi osobní záležitost. Filantropové a filantropky podporují to, na čem jim opravdu záleží – hodnoty, které chtějí ve společnosti zachovat a dobře předat dalším generacím. Během setkání na Sýpce Lemberk, která je příkladem úspěšného filantropického projektu, představili své přístupy, motivace a zkušenosti se záchranou nebo podporou kulturních památek tito filantropové a filantropky: Zdeněk Rossmann (lékař a regionální podporovatel kultury a památek), Andrea Kroupová (ředitelka Nadace Preciosa), Soňa Krejník (zakladatelka a členka správní rady Nadace Benetheo) a Andrea Hoffman Nečasová (zakladatelka a galeristka Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou). 

Možnosti budoucího fungování sýpky a varianty jejího využití, které mohou spolufinancovat její záchranu a rozvoj představila Tereza Vodičková ze společnosti Happy Materials, která studii zpracovala v rámci své bakalářské práce na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sýpka Lemberk je barokní sýpka nedaleko Jablonného v Podještedí na Liberecku. O její záchranu a obnovu se zasloužili Lucie Havlová a Tomáš Hendrych ze společnosti Happy Materials. Jejich vizí je nejen samotná obnova, která zachovává architektonickou památku, ale také její zapojení do nového života, kdy se ze sýpky na obilí stává nové centrum vzdělávání, umění a kultury.

Bližší představení vystupujících a programu setkání najdete na webu Sýpky Lemberk.

Hlavní výstupy a myšlenky shrnuje následující video:

Další příspěvky

Nový_pohled_publikace_uvedení
13. 5. 2025

Nová publikace ukazuje cestu ke strategické filantropii

Via_Clarita_Expo58_CZSK_042025_web-57
5. 5. 2025

Spolupráce je cesta k dlouhotrvajícím partnerstvím a většímu dopadu, zaznělo na setkání českých a slovenských filantropů

Panel_úvodní_fotka
8. 4. 2025

Data: Nadace a nadační fondy jsou tahounem filantropie i systémových změn v Česku, ukazuje výzkum