Na začátek je důležité definovat rozdíl mezi dárcem a filantropem. Dárce zpravidla věnuje svůj majetek ve prospěch konkrétní organizace nebo jednotlivce, a to za svého života i po smrti. Filantrop chce naopak podpořit buď jednorázově nebo dlouhodobě neznámou osobu nebo skupinu. Na rozdíl od dárce sice neví, koho podpoří, zato má jasnou představu o tom, jakého výsledku by měla podpora dosáhnout. Často proto potřebuje vytvořit infrastrukturu, jako nadaci nebo nadační fond, případně se spojit s již existující funkční organizací a multiplikovat tak její efekt.
Pro větší dárce a filantropy je důležité se především rozhodnout, jaký typ zdrojů pro svůj dobročinný záměr využije. Nejjednodušší je pro ně vyčlenit konkrétní majetek. Složitější je pak darování budoucích výnosů. Dárce či filantropa to nutí zachovat celistvost majetku. V takových případech rodiny obvykle vytvářejí struktury jako rodinné trusty nebo holdingy, které pak s obdarovávanými osobami komunikují.
Ať už při realizaci vašich dobročinných záměrů zvolíte jakýkoliv způsob, máme pro vás tato čtyři doporučení:
Vysvětlete svou vůli
Stručnost je v těchto případech na škodu. V případě komplexních majetků je důležité jasně specifikovat v poslední vůli váš záměr, aby bylo zřejmé, čeho chcete jako filantrop dosáhnout. Je vhodné mít kromě určení dědiců a rozdělení pozůstalosti také zajištěnou i písemnou vůli zůstavitele, která poskytne zdůvodnění jeho záměru.
Udržujte pořádek
Vedení archivů a evidence majetku sníží riziko, že v dědickém řízení dojde k chybám jako nezahrnutí majetku nebo chybným oceněním. Obrátit se můžete na specialisty – rodinné kanceláře, kteří vám povedou archiv a evidenci majetku.
Jmenujte vykonavatele závěti
Pověřená osoba z vašeho okolí zajistí, že vaše vůle bude v budoucnu pochopena a naplněna notářem. Tuto roli může zastávat family office, právník nebo důvěryhodný přítel. Členové rodiny mají obvykle střet zájmů.
Zvažte načasování
Začněte své filantropické záměry realizovat včas. Díky tomu budete mít dostatek prostoru a energie na to vytvořit tu nejvhodnější strukturu a tým. V závěti by měl být v ideálním případě odkázán již pouze dodatečný majetek či zdroje do fungujícího systému.
U příležitosti Mezinárodního dne závětí věnovaného především tzv. charitativním odkazům, který připadá na 13. září, jsme se v EMUN rozhodli pro bono zpřístupnit široké veřejnosti Průvodce pro uspořádání vašeho nástupnictví, který vychází z našich mnohaletých zkušeností a inspirace ze zahraniční praxe. Průvodce pomáhá lépe porozumět předání rodinného odkazu a je k jedním z nástrojů plánování. Závěť pak většinou kombinujeme s komplexnějšími nástroji, jako jsou např. rodinné trusty a nadace. Každý má tak možnost zamyslet se nad vlastním majetkem i hodnotami, které chce předat dalším generacím, nebo část majetku využít pro filantropické účely.
Petr Laštovka, zakladatel EMUN