Mohutný start Nadace rodiny Vlčkových

NRV5241-2048x1364

Vznik Nadace rodiny Vlčkových si klade za cíl pomáhat dětem se závažným onemocněním a jejich rodinám. Aktiva v hodnotě přesahující 1,5 miliardy korun, která se Vlčkovi zavázali do nadace vložit, z ní učiní největší soukromou nadaci v ČR. (Zajímavý přehled před časem publikovaly Hospodářské noviny.) Nadace bude kromě výstavby vlastního paliativního centra i nadále podporovat provoz Zlaté rybky a vytvářet pro ni zázemí.

Zkušenosti a jasná vize

Nápad založit Nadaci rodiny Vlčkových zrál nějakou dobu, ale přetavení ve finální podobu projektu už bylo poměrně rychlé – šlo v zásadě o několik týdnů. Oba zakladatelé měli zásadní výhodu v tom, že se v této oblasti pohybují. Katarína Vlčková jakožto lékařka pracující pro Cestu domů, Ondřej Vlček z pozice generálního ředitele softwarové společnosti Avast, která má vlastní nadační fond.

„Zásadní pro nás bylo, aby účel nadace nebyl jen nějakou naší mlhavou představou, ale byl pokud možno co nejlépe definován a ukotven v realitě,“ vysvětlují Vlčkovi. „Aby nebyl jen nějakým naším zbožným přáním, ale aby byl ‚otestován na lidech‘.“ Z konzultací s odborníky nakonec jasně vyplynulo, že Česku chybí dedikovaný lužkový dětský hospic.

V otázce vhodné formy nového projektu, která bude odpovídat jejich dlouhodobé vizi a také přání, aby jejich pomoc fungovala skutečně dlouhodobě, pomohla Vlčkovým Via Clarita. „Radili jsme při formulování účelu i nastavení celkové struktury nadace, důležité bylo zvolit i vhodný model pro její dlouhodobou finanční udržitelnost,“ vysvětluje Míša Kreuterová, konzultantka Via Clarita.

Cennými radami se do příprav za nadační fond Via Clarita zapojila i členka správní rady Kateřina Ronovská. „Filantropické plány manželů Vlčkových jsou impozantní a zasluhují obrovský obdiv. Nepochybuji, že budou inspirací i pro další mecenáše a filantropy, kteří mají svou vizi a chuť ji realizovat.“ V českém prostředí je podle ní jedinečná co do velkosti, specifičnosti účelu i s ohledem na to, že součástí plánu je zapojení členů rodiny.

Téma a rodina

Soustředění se na jednu konkrétní tematickou oblast i dlouhodobé strategické vnímání vlastní filantropie jsou nedílnou součástí příběhu Nadace rodiny Vlčkových. Jak Katarína a Ondrej sami říkají, Spousta stávajících nadací nemá společnou linku a namísto toho dělají mnoho bohulibých aktivit, ale chybí tomu nějaká logika nebo větší dlouhodobá strategie. „Chtěli jsme postavit něco, co by mělo společného jmenovatele. A tím jsme zvolili nemocné děti.“

Stejně důležité je také to, s jakým rozmyslem přistupují ke smysluplnému a dlouhodobému využití rodinného majetku. V té souvislosti je třeba připomenout, že i název nově vzniklé nadace odráží skutečnost, že do svého filantropického projektu chtějí manželé Vlčkovi zapojit své syny.

Detailnímu popisu vzniku nadace se Ondřej Vlček věnuje v textu na blogu NRV.

Další příspěvky

DSC_7088
17. 6. 2024

Nebojte se filantropii zkusit a ke spolupráci přizvěte další dárce, zaznělo během setkání v Ostravě

ashoka_via_alma_zmena_2048px_janhromadko-1162
3. 6. 2024

Jak darovat promyšleně a dosahovat maximálního možného dopadu

Martin Vohánka, filantrop, zakladatel a CEO společnosti Eurowag, spoluzakladatel Nadace BLÍŽKSOBĚ, jeden z iniciátorů Druhé ekonomické transformace. Foto: Tomáš Princ
16. 5. 2024

Vsázíme na konkrétní lidi, jejich odbornost a víceletou podporu, říká v rozhovoru filantrop Martin Vohánka

Filantropický newsletter:

E-mail *
Jméno *
Příjmení *
Organizace/firma
Souhlas se zpracováním uvedených údajů a s využitím mého elektronického kontaktu poskytuji dobrovolně a na dobu neurčitou. Svůj souhlas mohu kdykoliv odvolat odhlášením se z odběru e-mailů.