Cesty filantropie Ostrava

DSC4525-2048x1366

Na úvod moderátor setkání Dan Konczyna připomněl významnou filantropickou událost, která se na Ostravsku udála po skončení druhé světové války a měla název Budujeme Slezsko. V té době iniciativa dvou zdánlivě obyčejných lidí – Jindřicha Šlejnara a Heleny Salichové – znamenala obrovskou finanční i materiální pomoc obcím zničeným v bojích na konci 2. světové války. Na podporu obcím Šlejnar se Salichovou pořádali sbírky, umělecké benefiční akce a koordinovali patrony obcí.

Štědrost a filantropie mohou mít různé podoby, jak poznamenal v úvodním slovu jeden z partnerů setkání, Lubor Žalman z EnCor Wealth Management: „Člověk nemusí vždy dávat velké peníze,“ uvedl svou vzpomínku na vznik Nadace Dobrý anděl v České republice. Byl totiž jedním z iniciátorů dobročinné aktivity, kdy klienti jedné z českých bank mohli místo platby poplatku poslat peníze zmiňované organizaci. Lubor Žalman také pomáhá Nadaci rodiny Vlčkových v rámci svého působení v dozorčí radě nadace.
Úvodní část zakončila Magda Luňáčková z ostravské galerie PLATO, která představila aktivity galerie a také pozvala všechny účastníky na prohlídku prostor zrekonstruovaných historických jatek. Do nich se PLATO se svým programem přesune v následujících měsících a veřejnosti se otevře v září tohoto roku.

Důležitá je otevřenost

Prvním vystupujícím byl Richard Gazda, který je zakladatelem sítě prospěšných secondhandů MOMENT a stál u zrodu projektu Kola pro Afriku. Gazda se věnuje podnikání v oblasti telekomunikací a realit. Obecně prospěšné a charitativní projekty však dávají jeho aktivitám důležitý rozměr. „Jsem člověk, který skočí do vody a pak se učí plavat,“ odpověděl na otázku, jak vznikaly projekty, pod kterými je podepsán. Takto vznikl nejen MOMENT a Kola pro Afriku, ale také třetí Gazdův dobročinný projekt Žebřík, který pomáhá lidem s hendikepem. Účastníkům setkání poradil, že při startu filantropických aktivit je důležitá otevřenost a především nutnost dělat věci, které člověka naplňují a osobně ho uspokojují. Sám sebe však jako filantropa nevnímá: „Jsem spíš dobrovolník než filantrop, rád si nasadím ty montérky a přiložím ruku k dílu.

Filantropie je o lidech

Filantropii může dělat v podstatě každý, ale pokud člověk dává větší prostředky, tak už tomu musí dát nějaký systém a efektivita peněz se musí hlídat,“ řekl v úvodu rozhovoru další z vystupujících. Tím byl Libor Winkler, řídící partner finanční skupiny RSJ a jeden z nejštědřejších českých investorů. Jeho filantropické aktivity směřují také na rodné Ostravsko, kde podporuje například Ostravské centrum nové hudby.

O tom, co podpoří a co ne, rozhoduje v případě Winklera několik faktorů. Jsou to především lidé, kteří za projekty nebo organizacemi stojí. Dále si vybírá oblasti, které stojí spíše na okraji zájmu – umění a podpora společensky důležitých témat (např. nezávislá žurnalistika). Na filantropii ale není sám. Kromě funkce v představenstvu Nadace RSJ se obklopuje lidmi, kteří mají ve vybraných oblastech zkušenosti a přehled.

V případě zmiňovaných společenských témat je podle Libora Winklera důležité, aby nestála jen na několika jedincích, ale aby ta podpora byla mnohem širší. V případě Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky to bylo jednou z podmínek, kterou si při jeho zakládání dal. A co ho ve filantropii nejvíce zajímá? „Jsou to hlavně příběhy lidí, kterým je pomáháno, to mě nejvíce nabíjí,“ odpověděl.

Nebuďte na to sami

Posledním vystupujícím byl Petr Cabák, ředitel Nadace 3WFoundation, kterou založili v bratři Wałachovi v únoru letošního roku. Nadace se primárně zaměřuje na podporu křesťanských organizací a projektů. Dále podporuje charitativní projekty, polskou menšinu Těšínském Slezsku a lokální organizace rozvíjející komunitní život. Via Clarita pomáhala bratrům Wałachům a jejich rodinám s procesem vzniku nadace.

Petr Cabák se k filantropii dostal přes dobrovolnictví. „Cítil jsem velkou potřebu dělat něco pro druhé,“ uvedl. Je však zároveň člověkem, který měl možnost poznat filantropii i z druhé strany jako příjemce daru a pomoci. Nejen tato zkušenost ho nasměrovala k práci v nadačním světě, kde podle svých slov našel potřebný přesah a pozitivní dopad. V případě Nadace 3WFoundation je to zároveň kombinace filantropie a byznysového přístupu, který souvisí s úspěšným podnikáním Adama, Mariusze a Valdemara Wałachových.

Petr Cabák popsal nadaci jako investiční, což se promítá především do způsobu, jak přistupují k podpoře vybraných projektů nebo organizací. V rámci strategie nadační tým posuzuje, v jakém stavu jsou organizace a jaký skutečný dopad mají jejich aktivity. Snaží se také poznat lidi, kteří za projekty stojí a jaké mají potřeby.
Pokud plánujete založit nadaci nebo nadační fond, rozhodně si přizvěte někoho na pomoc a nebuďte na to sami. Zároveň tomu dejte čas a buďte připraveni, že během celého procesu zakládání bude docházet k nečekaným změnám a vyvstanou nové okolnosti a nové potřeby. Proto je důležité celý proces neuspěchat,“ poradil účastníkům setkání a budoucím filantropům Petr Cabák.

Promýšlejte a plánujte

Poslední částí hlavního programu bylo představení několika důležitých bodů a kroků, které je potřeba udělat na cestě k promyšlené a strategické dobročinnosti. Michaela Kreuterová z Via Clarita zdůraznila, že zásadní je na počátku každé filantropické cesty všechno důkladně promyslet a naplánovat. Díky tomu je možné dosahovat většího dopadu a pomoc je tak mnohem efektivnější. K právním a daňovým aspektům darování se vyjádřili také Jiří Šmatlák a Zenon Folwarczny z BDO.

Závěr setkání patřil individuálním diskuzím a debatám a networkingu účastníků. „Setkání v regionech pro nás mají velký význam. O mnohých příbězích a inspirativních filantropických projektech z regionů bychom se jinak nedozvídali. A velmi nás těší, že o téma filantropie a dobročinnosti je na Ostravsku takový zájem,“ zhodnotila setkání Dagmar Goldmannová, ředitelka Nadačního fondu Via Clarita.

Partnery Cest filantropie v Ostravě byli BDO, EnCor Wealth Management a galerie PLATO. Za podporu mockrát děkujeme.

Autory fotografií jsou Tanasis a Darina Kubiková.

Další příspěvky

DSC_7088
17. 6. 2024

Nebojte se filantropii zkusit a ke spolupráci přizvěte další dárce, zaznělo během setkání v Ostravě

ashoka_via_alma_zmena_2048px_janhromadko-1162
3. 6. 2024

Jak darovat promyšleně a dosahovat maximálního možného dopadu

Martin Vohánka, filantrop, zakladatel a CEO společnosti Eurowag, spoluzakladatel Nadace BLÍŽKSOBĚ, jeden z iniciátorů Druhé ekonomické transformace. Foto: Tomáš Princ
16. 5. 2024

Vsázíme na konkrétní lidi, jejich odbornost a víceletou podporu, říká v rozhovoru filantrop Martin Vohánka

Filantropický newsletter:

E-mail *
Jméno *
Příjmení *
Organizace/firma
Souhlas se zpracováním uvedených údajů a s využitím mého elektronického kontaktu poskytuji dobrovolně a na dobu neurčitou. Svůj souhlas mohu kdykoliv odvolat odhlášením se z odběru e-mailů.